RECENZJE

ALL ABOUT LOVE

POLECA SAMORZĄD UCZNIOWSKI 17 LO

fantastyka, fantasy, science fiction

Wojna makowa, seria 2t.
(Wojna makowa, Republika smoka)
Rebecca F. Kuang

Życie Rin nikogo nie obchodzi. Jeśli chce wydostać się z bagna, w którym się wychowała, ma tylko dwie drogi. Pierwsza wiedzie przez łóżko obmierzłego starca. Druga, przez bramę Akademii Sinegradzkiej – elitarnej szkoły wojskowej. Aby podążyć tą drugą drogą, Rin zrobi wszystko, co tylko leży w ludzkiej mocy, a nawet więcej. To jest historia o kołach czasu, które nieustępliwie i bezlitośnie mielą ludzkie losy. I o dziewczynie, która zniszczyła cały mechanizm. Kamieniem, bo na miecz była za biedna.

Czarna Kompania, seria 3t.
(Kroniki Czarnej Kompanii, Księgi Południa, Powrót Czarnej Kompanii)
Glen Cook

Grupa najemników nierozważnie wiąże się z siłami zła. Ironia losu sprawia, że stają się oni mimowolnymi obrońcami dobrej sprawy.
Po wielu stuleciach przebywania w mroku na świat przybyła zła Pani. Jak głosi legenda, narodziło się właśnie dziecko, Biała Róża, które ma ją pokonać. Kamraci z Czarnej Kompanii płacą wielką cenę za nierozsądne związanie się z pradawnym złem, dostają bowiem zadanie odnalezienia dziecka…

Buntowniczka z pustyni, seria 4t.
(Opowieści z piasku i morza, Buntowniczka z pustyni, Zdrajca tronu, Duchy Rebelii)
Alwyn Hamilton

Bezkresne piaski pustyni przemierzają tajemnicze bestie, w których żyłach płynie czysty ogień. Krążą pogłoski, że istnieją jeszcze takie miejsca, w których dżiny wciąż parają się czarami. Lud Miraji coraz mocniej występuje przeciwko tyranii Sułtana. Każda noc pośród wydm pełna jest niebezpieczeństw i magii. Jednak osada Dustwalk nie jest ani magiczna, ani mistyczna – to zabita deskami dziura, którą nastoletnia Amani pragnie opuścić przy najbliższej okazji. Buntowniczka wierzy, że dzięki talentowi w posługiwaniu się bronią, uda jej się uciec spod opieki despotycznego wuja. Amani nie przepuszcza jednak, że jedna, ryzykowana decyzja, sprawi, że będzie musiała uciekać przed armią Sułtana, ramię w ramię ze zbiegiem oskarżonym o zdradę stanu.

Illuminae, seria 3t.
(Illuminae, Gemina, Obsidio)
Amie Kaufman, Jay Kristoff

Powieść, która wprowadzi cię w XXVI wiek. Zamiast klasycznej narracji –niezwykłe dossier: tajne raporty wojskowe, e-maile, plany i schematy, odczyty z procesorów komputerowych. Czytając je, poczujesz się, jakbyś był w samym centrum wydarzeń!
Rok 2575. Kolejny zwykły dzień w kolonii Kerenza, założonej przez megakorporację KWU, by wydobywać rzadkie surowce. O poranku Kady Grant rzuca swojego chłopaka i postanawia, że już nigdy się do niego nie odezwie. Nie spodziewa się jednak, że za kilka godzin będzie świadkiem inwazji BeiTechu, która ją i tysiące innych osób pozbawi domu. Tych, którym udało się przeżyć, ewakuują trzy statki kosmiczne, które ściga wrogi pancernik Lincoln. Jego zadaniem jest uciszyć świadków brutalnego ataku na planetę. Tymczasem na pokładzie Copernicusa rozprzestrzenia się śmiertelnie niebezpieczny wirus, a system sztucznej inteligencji sterujący Alexandrem staje się… największym wrogiem ocalałych.

Zapomniana księga, seria 5t.
(Strażnik, Tropiciel, Łowca, Wysłannik, Demon)

 Paulina Hendel

Nowy świat po Apokalipsie. Hubert budzi się w ciemnym i zamkniętym pokoju, ubrany w starą koszulę i poprzecierane dżinsy. Zamiast w Paryżu, znajduje się teraz sto kilometrów od morza… w Polsce. Dodatkowo, jest ranny i wygląda zupełnie inaczej niż powinien. Okazuje się, że od feralnego wyjazdu do Francji minęło siedem lat, a on nie jest już zwykłym nastolatkiem. W tym czasie świat bardzo się zmienił – zarazy i epidemie przetrzebiły ludzkość, potężny impuls elektromagnetyczny zniweczył zdobycze techniki a z ukrycia wyszły demony znane z ludowych opowieści… Hubert musi teraz nie tylko rozwikłać tajemnicę własnej przeszłości, ale i odnaleźć się w nowym dziwnym świecie. Niemal wszystko, co znał, przepadło. Ale czy bezpowrotnie?

Covenant, seria 4t.
(Dwa światy, Czyste serce, Boski gniew, Moc Apoliona)
Jennifer L. Armentrout

Zabijesz tych, których kochasz. Masz to we krwi. Bogowie to przewidzieli.
Hematoi pochodzą ze związków bogów ze śmiertelnikami, a dziecko pary czystokrwistych posiada nadludzkie moce. Z kolei potomkowie półkrwi, mają dwa wyjścia: mogą zostać wyszkolonymi protektorami, którzy tropią i zabijają daimony lub sługami w domach tych wyżej postawionych.
17-letnia Alexandria woli ryzykować życie w walce, niż skończyć jako służąca. Uczniowie szkoły Przymierza muszą przestrzegać kilku zasad. Alex ma z tym wyraźny problem, zwłaszcza z najważniejszą z nich: związki pomiędzy tymi czystej krwi, a półkrwistymi są zakazane…

powieść historyczna

Król, seria 2t.
Król, Królestwo
Szczepan Twardoch

Piękne samochody, kobiety, alkohol, boks, dzielnice nędzy i luksusowe domy publiczne, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą.
Wszystko zaczyna się w zatłoczonej sali Kina Miejskiego, gdzie rozentuzjazmowana publiczność przygląda się walce bokserskiej. Trwa ostatnie starcie w meczu o drużynowe mistrzostwo stolicy. Polscy kibice dopingują reprezentanta Legii — znanego falangistę Andrzeja Ziembińskiego…

Pokora
Szczepan Twardoch

Powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych, o pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.
11 listopada 1918.
Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. Stary świat się skończył. La Belle Époque umarła w okopach I w. św. Nowy świat rodzi się w bólach: na froncie zachodnim i podczas rewolucji, przetaczającej się przez pokonane Niemcy.
Alois, syn górnika z Górnego Śląska, zrządzeniem losu wyrwany z proletariackiej rodziny, wszędzie spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Samotny i prześladowany, wierzy tylko w erotyczną relację z perwersyjną, dominującą Agnes. Jednak w świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe.

kryminał, sensacja, thriller

Lot 202
Remigiusz Mróz

Zwyczajna, piątkowa noc w Nowej Hucie. Kamery monitoringu u zbiegu dwóch ulic rejestrują młodego chłopaka o drugiej piętnaście. Nie ma go na nagraniu z przecznicy dalej…
Sześć lat później, podkomisarz Agnieszka Oliwa odnajduje ciało chłopaka w Opolu. Wszystko wskazuje na to, że w wyjątkowo osobliwy sposób popełnił samobójstwo.|
Tymczasem z Okęcia startuje samolot z premierem na pokładzie. Zwykły lot do Toronto ma potrwać dziewięć godzin i trzydzieści pięć minut. Szybko okazuje się jednak, że najprawdopodobniej nigdy nie dotrze do celu… rozpoczyna się wyścig z czasem, a jedyną poszlaką jest chłopak, który niegdyś zaginął na krakowskich ulicach.

Zofia Lorentz, seria 2t.
(Bezcenny, Kwestia ceny)
Zygmunt Miłoszewski

Koniec II w. św. Niemcy przegrywają, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi – bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.
Rok po wojnie. Do Polski powracają niektóre zrabowane dzieła sztuki z „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci na czele. Brakuje „Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II w. św.
Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyczka sztuki i urzędniczka MSZ, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski, jednak legalna droga nie wchodzi w grę…

Punkt widzenia
Agata Górska i Sławek Tomczyk, t.7 serii
Małgorzata Rogala

W jednym z warszawskich klubów zostaje zamordowany syn adwokata. Sprawa może mieć związek ze śmiertelnym pobiciem sprzed ośmiu lat. Śledztwo staje się łamigłówką, której początek tkwi w przeszłości. Ktoś nie chciał, żeby prawda ujrzała światło dzienne i bardzo się postarał, żeby zatrzeć ślady zbrodni.
Jak starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk poradzą sobie z kolejnymi zbrodniami? Czy policjantom emocjonalnie zaangażowanym w śledztwo uda się zachować zimną krew?

Komisarz Eryk Deryło, cykl 4t.
(Grzech, Ofiara, Pokuta, Trauma, Klątwa, Zjawa, Bestia)
Max Czornyj

W Lublinie dochodzi do serii zaginięć. Ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy. Do sprawy zostaje przydzielony wybuchowy komisarz Eryk Deryło.
Gdy znalezione zostają pierwsze zwłoki, na miasto pada strach, a presja wywierana na lubelską policję rośnie.
Tropy mnożą się i plączą. Krąg podejrzanych się poszerza.
Strach przeradza się w panikę. Ciało kobiety zostało okrutnie zbezczeszczone, z rozmysłem upozowane i porzucone na jednym z lubelskich cmentarzy. Morderca przez cały czas znajduje się o krok przed ścigającą go policją.

Szeptacz
Alex North

Jeśli drzwi nie zamkniesz w porę, szeptać zacznie ktoś wieczorem…
Pisarz Tom Kennedy nie potrafi pogodzić się z nagłą śmiercią żony. Tęsknota za nią staje się szczególnie dotkliwa w momentach, gdy nie może znaleźć wspólnego języka ze swoim synem. Obaj mają nadzieję, że zmiana otoczenia pozwoli im uporać się z traumą.
Senne Featherbank wydaje się idealne, by zacząć wszystko od nowa. Ale miejscowość ma swoją mroczną przeszłość. Dwadzieścia lat wcześniej seryjny morderca zamordował tu pięciu kilkuletnich chłopców. Prasa nadała mu przezwisko Szeptacz, ponieważ w nocy miał w zwyczaju szeptać pod oknami swych ofiar.
Kiedy dochodzi do zaginięcia małego chłopca, koszmar sprzed lat powraca. Prowadzący śledztwo detektywi dostrzegają niepokojące podobieństwo do sprawy Szeptacza…

Ślady Zbrodni. Nóż
Jo Nesbo

Harry Hole wiele przeżył, ale nawet on nie jest gotowy na koszmar, jaki zgotował mu los. Policjant musi zmierzyć się nie tylko ze starym, śmiertelnym wrogiem, ale i ze swoim osobistym piekłem.

…..

„Kroniki Imaginarium Geographica”
(1. Tu żyją smoki, 2. Powrót czerwonego smoka, 3. Król Indygo, 4. Cienie smoków,  5. Uczeń smoka)
James Owen

Saga Imaginarium geographica zajęła szczególne miejsce w moim sercu.
Autor przeniósł do swojej fantastycznej powieści, takie postacie ze świata realnego, jak: J.R.R Tolkien, C.S. Lewis, Charles Williams, czy Herberta Wells. Pisarz doskonale poprzeplatał wątki, stworzył niesamowitą, niepowtarzalną atmosferę, która na długo zostanie w głowie czytelnika. James A.
Owen stworzył rzeczywistą fikcję! Wydarzenia, które miały miejsce na Archipelagu doskonale pasowały do wydarzeń zaistniałych w świecie, który znamy. Archipelag natomiast to ziemie istniejące w mitach, legendach i bajkach, wszystko co się stanie tutaj, ma swoje pokłosie w naszym świecie. Całe to wariactwo, (bo nie wiem czy jest lepsze określenie dla podłych, goblinów, wojowniczych centaurów, mówiących zwierząt czy na przykład hulajduszy kapitana Nemo, lub świętego Mikołaja), opisuje atlas Imaginarium Geographica, którego Opiekunowie muszą go chronić, przed ludźmi, pragnącymi ujawnić światu istnienie Archipelagu, co oczywiście zapoczątkowałoby katastrofę. Czy im się uda?
Kroniki są pełne zwrotów akcji, wspaniałego humoru, trochę (a nawet więcej) podróży w czasie. Stanowią fantastyczną przygodę. Jednak, jeśli potrafi się czytać między wierszami, cała historia nabiera głębszego sensu, nad którym warto się zastanowić.
Gorąco polecam!
Julia Kądziela absolwentka

Są książki, które się czyta.
Są książki, które się pochłania.
Są książki, które pochłaniają czytającego.
I Ty daj się wciągnąć w zaczarowany świat książek!

***********

Olivier i zeszyt z marzeniami
Sally Nicholls 

Książka opisuje krotki okres życia 11-letniego chłopca chorego na białaczkę. Jest w nim dużo mieszanych uczuć i emocji. Od bólu, smutku przez wzruszenie, radość, aż do śmiechu. Opisane są codzienne sytuacje w „innym wydaniu.” Olivier Ma starszego kolegę-Feliksa. Lubi fakty, sterowce, duchy, naukowców i chce wiedzieć wszystko. pewnego dnia sporządza listę marzeń, w których spełnieniu pomagają mu wszyscy, ale najbardziej jego przyjaciel. Jedno z marzeń to polecieć sterowcem, być „prawdziwym” nastolatkiem, ale są też błahe sprawy, takie jak wejść do góry ruchomymi schodami jadącymi na dół.
Ta książka bardzo mi się podobała, bo zawarte w niej były przeróżne emocje, przedstawiała prawdopodobną sytuację i życie  dziecka chorego na chorobę często prowadzącą do śmierci.
Dominika Heldt absolwentka

ULUBIONE  KSIĄŻKI  NAUCZYCIELI


Kraina Chichów
Jonathan
Carroll 

 Książka, która spowodowała, że uwierzyłam w rzeczy niemożliwe.  Cudowny klimat, wspaniały język, nieprzewidywalne zwroty akcji.
Autor, którego miałam zaszczyt spotkać osobiście i którego pasja do psów spowodowała, że pokochałam Bulteriery:), a moja siostra nawet kupiła sobie jednego, który stał się największym przyjacielem mojego dziecka.
Wszystkie książki tego autora maja niesamowite tytuły i cudownie skonstruowane postaci. Wprost nie można przestać ich czytać.
nauczycielka j. angielskiego p. Joanna Szymańska

 
Duma i uprzedzenie
Jane
Austin

Są takie książki, do których często wracamy, które towarzyszą nam w różnych okresach życia, które czytamy kilka razy, za każdym razem odkrywając w nich coś innego.
Dla mnie taką właśnie książką jest „Duma i uprzedzenie” autorstwa znanej angielskiej pisarki Jane Austin.
I choć powieść powstała w 19 wieku i obecnie może uchodzić za przestarzałą i nudną, mnie zachwyca ze względu na język, styl, humor. Jest powieścią ponadczasową – ileż to bowiem razy pochopnie oceniamy ludzi z pozoru, przez pryzmat zasłyszanych plotek.
To właśnie język Austin stanowi o wartości powieści – genialne pierwsze zdanie powieści. Tylko u Zafona spotkałam się z lepszym rozpoczęciem książki – a owo pierwsze zdanie jest niczym wizytówka, która albo zachwyca i sprawia, że chcemy zagłębić się w lekturze, albo odkładamy książkę w kąt. Dialogi w tej powieści są błyskotliwe, napisane w stylu, którego próżno by teraz  szukać w pubach i na ulicach angielskich.
Walorem powieści jest wyrazistość postaci, których nie sposób nie lubić. Miłość Lizzy i pana Darciego wzrusza, bawi, pobudza do refleksji. „Duma i uprzedzenie” to zabawna, ironiczna opowieść o inteligentnej, samodzielnie myślącej kobiecie – a w owych czasach zdolność kobiet do bardziej skomplikowanych procesów myślowych nie zawsze była rzeczą oczywistą.
Jane Austin jest autorką, która przemawia nie do serc, ale do głowy, prowadzi inteligentną narrację, jest bystrą krytyczną obserwatorką życia.
Powieść była wielokrotnie filmowana. Osobiście najbardziej lubię ekranizację BBC z Colinem Firth w roli głównej. Kreacja dumnego Darciego, który zdobywa serce Elizabeth wbrew wydawałoby się jej samej, zapada w serce.
Polecam powieść miłośnikom języka angielskiego – nie tylko ze względu na język, ale też klimat epoki pięknie oddany na kartach powieści przez Jane Austin.
nauczycielka j. angielskiego p. Anna Klein

Szalone życie Rudolfa
Joanna
Fabicka 

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34262/szalone-zycie-rudolfa

Gdy sama miałam 15 lat, czytając tę książkę zaśmiewałam się w głos.
O dziwo, to samo robiła moja mama. To chyba znaczy, że jest naprawdę dobra!
Karykaturalna, często przesadzona. A jednak wciąga jak nic innego. Niejedna komedia nie dorasta tej książce do pięt.
psycholog szkolny p. Martyna Hnatyszyn
 
 
Mroczny Sekret
Libba
Bray 
 
Pierwsza część trylogii o przygodach uczennicy uczęszczającej do renomowanej szkoły dla panien w Anglii. Brzmi nudno? Nic z tych rzeczy……. Dużo magii, tajemnic, odkrywania swojej przeszłości i przeznaczenia. Polecam wszystkim, którzy nie boją się swojej wyobraźni. Świat czarów wydaje się bardzo realny..
psycholog szkolny p. Martyna Hnatyszyn
 
 
 

Masz przyjaciela
Luca Spaghetti

 „Moja amerykańska przyjaciółka ze studiów przyjeżdża do Rzymu na trzy miesiące. Zabierz ja na stadion, może zostać kibicem Lazio. Dałem jej twój e-mail. Skontaktuje się z tobą. Jest pisarką. Nazywa się Eliosabeth Gilbert.
I co robi przyjaciel? – oczywiście zgadza się. To spotkanie całkowicie odmienia jego życie.
„Masz przyjaciela to opowieść o wyjątkowej przyjaźni i spotkaniu dwóch kultur: amerykańskiej i włoskiej. To ciekawa, pełna zabawnych sytuacji i humoru powieść, w której razem z bohaterami odkrywamy uroki życia w Wiecznym Mieście, smakujemy typowo włoskie potrawy, poznajemy zwyczaje rzymian, pasje i temperament Włochów.
Należy dodać, że książka jest kontynuacją sfilmowanej powieści „Jedz, módl się i kochaj”.
nauczycielka j. polskiego p. Bożena Janiec

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s